Orgasmisk nydelse – ku’ du tænke dig mere af det?

Vi har alle prøvet det, og ingen bryder sig om det: At føle sig fuldstændig proppet, uden energi, med kvalme og ondt i maven. Det eneste man har lyst til/kan er at slænge sig på sofaen. Puuuha man har overspist :-/

At spise mere end kroppen reelt har brug for er ikke særlig hensigtsmæssigt, og bliver det en dårlig vane, så ender man måske med at blive overvægtig, med de gener det kan medføre. Desuden synes jeg også, at det er spild af mad, at overdrive sit indtag på den måde.

Bemærk at jeg ikke her taler om spiseforstyrrelsen også betegnet som Binge Eating Disorder. Det defineres med “gentagne episoder med indtagelse af en usædvanlig stor mængde mad, der er forbundet med oplevelsen af at miste kontrollen og med efterfølgende ekstremt ubehag.” Dette indlæg handler om “almindelig” overspisning, der skaber ubehag, og ikke nødvendigvis relateret til psykiske forstyrrelser.

Du har måske hørt om begrebet mindful spisning, som handler om at være tilstede, nærværende og opmærksom i dine måltider.

Bevidst spisning er i familie med mindful spisning, men handler samtidig om at være i total samhørighed med din krop, og derved inkludere kommunikation med din krop når det kommer til valg af mad. For det er jo ikke dit intellekt, der skal spise mad – det er din krop. Og derfor giver det – for mig – så fantastisk god mening at spørge sin krop hvad DEN har lyst til. Og ikke bare træffe beslutninger ud fra tænkte idéer og synspunkter, men have hele mig med – krop, intuition og intellekt.

Du kan jo prøve – bare som eksperiment – at spørge din krop, hvad den har lyst til, næste gang du skal vælge mad. Og lytte efter svaret, der måske dukker op i din bevidsthed. For det er DET spørgsmål gør, de åbner op for din bevidsthed, og gør dig bedre i stand til at tolke din krops behov, lyst og ønsker. Og ja for nogle kræver det måske øvelse, til at gå ud af hovedet/intellektet, og ned i kroppen for at mærke din sande visdom. Men så øver du det bare nogle gange indtil du har “fået kontakt”. Mærk efter om det føles let eller tungt. Følg letheden, det er din kompasnål – det er det sande for dig og din krop.

Når det kommer til selve spisningen af maden på tallerkenen, så vær også her bevidst og nærværende. Virkelig brug alle dine sanser i hver enkel bid, og lad maden aktivere alle smagsløgene i munden, og tyg det indtil det næsten er flydende inden du synker det.

Derved påbegyndes nedbrydningen allerede i munden, og du får meget mere ud af næringen i maden, og det bliver nemmere at fordøje længere nede i maven og tarmene. Du mærker hurtigere din mæthed, og du får derved lettere ved at holde din sunde kropsform.

Et sidste element ved bevidst spisning er NYDELSE og det som kaldes orgasmic pleasure of eating. Altså den sensuelle, sansende oplevelse af hver enkel bid, og følelsen af orgasmisk nydelse af hver enkel bid. I stedet for at vælge mad, der ifølge en ekspert er sundt, men smager dårligt, har kedelig konsistens og er det komplet modsatte af nydelse. WHY?

Tænk hvis du valgte mad, der gav dig en orgasmisk nydelse i hver bid, og tænk hvis du stoppede med at spise, når den følelse ophørte?

Hvordan ville det skabe forandringer for din krop, livsglæde, velvære og sundhed?

IMG_6398 IMG_6546

(Nogle af mine favoritter, der giver mig orgasmic pleasure of eating: Chokoladekage og god kvali-øko-kylling!)

 

Bevidst spisning er altså:

  • Total samhørighed og kommunikation med din krop
  • Opmærksomhed og nærvær i selve spisningen + grundig tygning af maden
  • Valg af mad, der giver dig vidunderlig tilfredsstillelse og nydelse – orgasmic pleasure of eating

 

Måske vil bevidst spisning være et kæmpe bidrag for dig til at stoppe med at overspise, støtte din krop i at finde sin naturlige, sunde kropsform, og give dig meget mere nydelse i dit liv…?

Du kan jo snakke med din krop om det 😉

God fornøjelse med at spise i total bevidsthed <3

 

Be the first to reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *